Kryminologia stosowana

              Już od października  2016 roku w Uniwersytecie Jana  Kochanowskiego w Kielcach rozpoczynają się studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne jedyne w regionie świętokrzyskim  i w kraju o profilu praktycznym.

           W ofercie edukacyjnej oferujemy dwie specjalności: diagnostyka kryminologiczna- (dotycząca bezpośrednio pracy rozpoznawczej pod kątem zagrożeń jednostki i społeczeństwa  (np. profilowanie sprawców przestępstw, ofiary przestępstw, fałszerstwa, kody informatyczne i ich zasięg –cyberprzestępczość, środki psychoaktywne i ich nielegalna produkcja, zagrożenia terrorystyczne, skład materiałów wybuchowych nielegalnej produkcji) oraz kryminologia środowiskowa (zielona, ekologiczna)-ukierunkowana na diagnozowanie, wykrywanie i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska i jego degradacji (np. środki ochrony roślin, stan   i jakość żywności, produkty stosowane do poprawy jakości potraw, żywność modyfikowana genetycznie, stan zanieczyszczenia wody i powietrza, środki stosowane do pielęgnacji ciała jakość  materiałów chemicznych stosowanych przez człowieka i ich nielegalne wytwarzanie, środki wpływające na skażenie środowiska naturalnego) czy też wytwarzanie i produkcja paliw alternatywnych.

         Ta nowa oferta edukacyjna jest dla studentów zorientowanych na interdyscyplinarność i szerokie perspektywy poznawania zagrożeń współczesnego świata na bazie filozofii prawa, kryminologii, pedagogiki, psychologii, socjologii, biologii, chemii, fizyki i informatyki.

   Zaproponowana na nowym kierunku studiów wiedza profesjonalna odzwierciedla najnowsze teorie naukowe, badania metaanalityczne oraz poglądy najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie nauk społeczno-humanistycznych. Nauczanie ma charakter interdyscyplinarny i pozwala na wielopoziomowe i wielowymiarowe diagnozowanie problemów społecznych, indywidualnych i cywilizacyjnych w formie wykładów, ćwiczeń, zajęć laboratoryjnych, terenowych praktyk zawodowych i staży krajowych oraz zagranicznych w instytucjach związanych z kryminalistyką. Tego rodzaju metodologia nauczania w sposób znaczący poszerza horyzont wiedzy fachowej studenta i wyposaża go w kompetencje oraz umiejętności ekspercko-doradcze, które mogą być wykorzystane w przyszłej pracy zawodowej współczesnego kryminologa.

            Dziś w świecie interdyscyplinarność stanowi nie tylko wyzwanie dla młodego człowieka, ale konieczność zgłębiania wszechstronnej  wiedzy i szansę na rozwój osobisty i społeczny w globalizacji wiedzy i złożoności zjawisk społeczno-kulturowych.

 

                         Zapraszamy  wszystkich  do  odkrywania swoich zasobów i potencjałów, studiowania z rozmachem i kierowania się na wyzwania współczesnego świata !



Wywiad z prof. zw. dr hab. Andrzejem Balandynowiczem

– kryminologiem  i penitencjarystą, Autorem koncecpji  nowego kierunku Kryminologia Stosowana - Kierownikiem Zakładu Kryminologii Stosowanej w Uniwersytecie Jana Kochanowksiego w Kielcach

 Studenci i kandydaci pytają: dlaczego warto studiować kryminologię stosowaną?

              Kryminologia stosowana to interdyscyplinarny międzywydziałowy kierunek studiów jedyny w Polsce o charakterze praktycznym, dający szerokie spektrum poznania zjawisk społecznych i skutecznych sposobów rozwiązywania problemów w świecie nowych technologii  i zagrożeń współczesnego człowieka, jego środowiska i państwa. Powstał z udziałem specjalistów z Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego, Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego wraz z Katedrą  Ochrony i Kształtowania Środowiska oraz Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania.    

            Na nurtujące pytania udzielił odpowiedzi w wywiadzie Autor koncepcji kierunku Kryminologia Stosowana, zakreślając perspektywy rozwoju swojej koncepcji. Zgodnie z  programem  kształcenia  studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać potencjały i realizować zadania zawodowe zgodnie z potrzebami czasu  i rynku krajowego oraz międzynarodowego. O tym czy warto mieć interdyscyplinarne przygotowanie decydują już dziś potrzeby rynku nie tylko międzynarodowego ale i krajowego. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.

Opracowanie: dr Elżbieta Lisowska, student Piotr Latała